Kaple svaté Máří Magdaleny pod Letnou
Raně barokní stavba z roku 1635 byla postavena stavitelem Janem Dominikem de Barifis. Původně stávala přímo na úpatí vrchu Letná, kde sloužila klášterní vinici řádu Křižovníků s červeným srdcem a pro vinaře z letenských vinic. Svoji úlohu plnila i plavcům (vorařům) na Vltavě, kteří zde vzdávali Bohu díky za pomoc při proplutí nebezpečných úseků.
V roce 1784 ji dal císař Josef II. v rámci josefínských reforem zrušit a od té doby významně chátrala. Znovu obnovena a vysvěcena byla roku 1908, kdy ji do své péče převzala Starokatolická církev.
V padesátých letech jí hrozil zánik při přestavbě letenského nábřeží a předmostí Čechova mostu (v souvislosti s výstavbou obřího Stalinova pomníku).
Profesor Dr. Ing. Stanislav Bechyně však objevil způsob její záchrany přesunutím o 31 m dále směrem proti proudu Vltavy, což bylo provedeno 3. a 4. února 1956. Stala se tak první přesunutou stavbou v Československu. Další následovaly v Českých Budějovicích a nejznámější v Mostě.
Po svém přesunu byla kaple položena na masivní podstavec obložený kameny a opatřena novou střechou. Do jejích šesti oken byly zasazeny vitráže Aleny Novotné-Gutfreundové zobrazující osudy kaple v různých dobách její existence (vinobraní, odpočinek vorařů, pobyt Švédů v Praze, stavba Čechova mostu, vyztužování zdiva před přesunem, přesun).
Model je z roku 2003 a je papírovou verzí precizně zpracované makety, která vznikla pro rozsahlý projekt tramvajového modelu Prahy.