Kategorie: MODELY KE STAŽENÍ

Letohrádek Hvězda

Letohrádek HvězdaModel letohrádku Hvězda, možnost dvojího provedení střechy. M 1/300. Rozsah 4xA4

Letošní 400. výročí bitvy na Bílé Hoře si připomínáme modelem letohrádku Hvězda, který byl němým svědkem bitevní vřavy. Letohrádek však v čase bitvy vypadal jinak než dnes. Jeho střecha měla jiný tvar, než ten který dnes známe. Dnešní tvar je dílem arch. Pavla Janáka a pochází z roku 1951.
 
Varianta rekonstrukce původní střechy, která pocházela z roku 1556 a byla výrazně vyšší, navíc byla použita jako krytina měď, což dle legend vedlo při obléhání Prahy Švédy k uloupení měděné krytiny, neboť připomínala, že je pokryta zlatem. Během třicetileté války byla ztracena i pozlacená hvězda na korouhvi.
 
Varianta s novější střechou vznikla následně na přelomu 17. a 18.století. Tehdy získala svoji barokní lucernu na vrcholku střechy. Tato střecha však vydržela jen sto let a v době, kdy letohrádek sloužil jako sklad střelného prachu získala novou střechu, která již byla rozměrově podobná té dnešní.
 
Model je velmi jednoduchý a tvary střech vychází z materiálů a dochovaných archiválií, ale určitě nejsou úplně přesné :)
 
Oslavte hezky 400. let od významné bitvy našich dějin, po které začala Jiráskem označená doba temna. Ale byla to opravdu taková doba temna?

 

VYHLEDÁVÁNÍ

PŘIHLÁŠENÍ

KONTAKT


PAPÍROVÉ ČESKO

info@papirovecesko.cz

PODPOŘTE PROJEKTPARTNEŘI